Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Jaka kawa jest najzdrowsza? Odpowiadamy!

26 lutego, 2024 Jaka kawa jest najzdrowsza? Odpowiadamy!

Niekwestionowanym jest fakt, że kawa od wieków stanowi nieodłączny element codzienności wielu osób. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkie kawy są stworzone równe pod względem korzyści zdrowotnych? Zastanówmy się, która kawa jest najzdrowsza.

Zobacz również: Kawa właściwości – czy jest szkodliwa?

Skąd się bierze różnica w zdrowotności kaw?

Pierwsza i najważniejsza kwestia dotycząca różnicy w zdrowotności kaw polega na różnicach w procesie ich przygotowania. Sama kawa jest bogatym źródłem antyoksydantów, które są korzystne dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, sposób parzenia kawy oraz jej obróbki ma wpływ na ilość antyoksydantów, które wprowadzamy do naszego organizmu.

Tradycyjny sposób parzenia kawy, czyli zaparzanie mielonych ziaren w gorącej wodzie, pozwala na pozyskanie najwięcej antyoksydantów. Natomiast metoda ekstrakcji pod ciśnieniem, wykorzystywana w ekspresach do kawy, może prowadzić do utraty niektórych z tych cennych składników.

Drugi aspekt dotyczący zdrowotności kawy, to jej jakość i źródło pochodzenia ziaren. Źródło i jakość ziaren kawy mają wpływ na zawartość w niej antyoksydantów. Wysokojakościowe ziarna arabiki, pochodzące z upraw organicznych, zazwyczaj zawierają więcej antyoksydantów niż ich mniej drogie odpowiedniki.

Czemu niektóre kawy są bardziej korzystne dla zdrowia?

Na pytanie, dlaczego niektóre kawy są bardziej korzystne dla zdrowia, odpowiedź jest dość prosta – chodzi o ilość i rodzaj antyoksydantów zawartych w kawie oraz sposób ich ekstrakcji podczas parzenia.

Antyoksydanty są to związki, które neutralizują tzw. wolne rodniki – niebezpieczne dla naszego zdrowia cząsteczki produkowane przez nasz organizm w czasie normalnych procesów metabolicznych, ale także powstające pod wpływem stresu, palenia papierosów czy ekspozycji na promieniowanie.

Kawa – a szczególnie ta najwyższej jakości – jest pełna antyoksydantów, takich jak polifenole i flawonoidy. Te związki mają kluczowe znaczenie dla zdrowia, gdyż regulują aktywność enzymów, hamują rozwój stanów zapalnych czy chorób serca, a także mogą przeciwdziałać niektórym nowotworom.

Warto pamiętać, że korzyści zdrowotne płynące z picia kawy nie kończą się na antyoksydantach. Kofeina, najbardziej znany składnik kawy, jest również składnikiem wartościowym. Wykazuje ona szereg pozytywnych efektów na nasz organizm, między innymi dodaje energii, poprawia koncentrację, a niektóre badania sugerują nawet, że może przeciwdziałać rozwijaniu się chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimer.

Jak wybrać najzdrowszą kawę dla siebie?

Wybierając najzdrowszą kawę dla siebie, warto zacząć od świadomego wyboru ziaren. Jak już wcześniej wspomniano, ziarna arabiki są zazwyczaj bogatsze w antyoksydanty niż ziarna robusty. Kawa z ziaren arabiki jest często opisywana jako bardziej delikatna, złożona i aromatyczna, podczas gdy robusta charakteryzuje się mocniejszym, bardziej intensywnym smakiem.

Doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie korzyści zdrowotne, jakie przynosi kawa, jest opowiedzenie się za organicznym, fair-trade espresso. Jest to bowiem kawa z wysokiej jakości ziaren, z upraw prowadzonych bez użycia szkodliwych pestycydów oraz ze sprawiedliwymi dla rolników warunkami handlowymi.

Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem dla zdrowia jest umiarkowane spożywanie kawy. Szczególnie zdrowa jest kawa parzona, kaszkowata, która nie jest ekstrahowana pod wysokim ciśnieniem.

Zachęcamy do spróbowania różnych rodzajów kawy, aby znaleźć ten, który smakuje najbardziej, ale jednocześnie przynosi najwięcej korzyści zdrowotnych. Każdy z nas jest inny, więc to, co jest najzdrowsze dla jednej osoby, nie musi być najzdrowsze dla innej. Najważniejszym jest umiar i czerpanie przyjemności z każdej filiżanki.

Redakcja cpi-sk.pl

Jako redakcja strony cpi-sk.pl, naszym głównym celem jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i inspirujących treści, które pomagają naszym czytelnikom w dążeniu do lepszego życia. Nasz zespół składa się z doświadczonych pasjonatów w dziedzinach zdrowia, diety, edukacji, urody oraz ekologii, co pozwala nam na szerokie spojrzenie na każdy z tych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy picie kawy jest zdrowe? Obalamy mity
Jak zrobić kawę mrożoną w domu?
Najlepsze sposoby parzenia kawy

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najlepsze sposoby parzenia kawy