Kawa to nieodłączny rytuał życia codziennego dla wielu z nas. Przyjemność związana z jej zapachem i smakiem nieodmiennie kojarzy się z porannym przebudzeniem i rozpoczęciem nowego dnia. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, czy picie kawy jest zdrowe? Tego dowiemy się w tym artykule.
Czy picie kawy jest zdrowe?
Wokół kawy narosło wiele mitów – jedne z nich malują ją jako magiczny środek na poprawę koncentracji i podniesienie nastrój, inne zaś ostrzegają przed podwyższonym ciśnieniem, bezsennością czy wręcz uzależnieniem. Przyjrzyjmy się oczywiście najpierw faktom i sprawdźmy, co na temat picia kawy mówi nauka.
Zarówno kawa, jak i zawarta w niej kofeina, mają wiele różnych skutków działania na organizm. Z jednej strony, kofeina stymuluje nasz układ nerwowy, podwyższa ciśnienie i zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, co może prowadzić do rozmaitych dolegliwości. Z drugiej zaś strony, działanie antyoksydacyjne kawy może korzystnie wpływać na nasz organizm, przeciwdziałając procesom starzenia się, a także chroniąc przed rozwojem chorób przewlekłych, takich jak choroby serca czy cukrzyca.
Mity na temat picia kawy
Pierwszym i najpopularniejszym mitem jest to, że kawa powoduje bezsenność. Faktem jest, że za duża ilość kofeiny może negatywnie wpływać na jakość naszego snu, jednak nie zachowuje się ona w organizmie na tyle długo, aby na stałe zaburzyć jego rytm. Kolejnym dziś obalanym mitem jest przekonanie, że kawa osusza organizm. O ile za duża ilość kawy może zwiększyć ilość wydalanego moczu, nie prowadzi to jednak do stanu odwodnienia.
Również popularne stwierdzenie, że kawa jest szkodliwa dla zdrowia, nie jest do końca prawdziwe. Nauka udowodniła, że umiarkowane jej spożywanie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Zbyt duże jednak jej spożycie, może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak nadmierne podniecenie układu nerwowego, podwyższone ciśnienie tętnicze, a nawet zaburzenia rytmu serca.
Badania naukowe dotyczące wpływu kawy na zdrowie
Znaczna większość naukowych badań potwierdza korzyści płynące z umiarkowanego spożycia kawy. Regularne picie kawy w umiarkowanych ilościach może zapobiegać rozwojowi wielu schorzeń, takich jak Alzheimer czy Parkinson. Co więcej, naukowcy z University of Southampton odkryli, że osoby pijące 3 do 4 filiżanek kawy dziennie mają o 17% mniejsze ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, o 21% mniejsze ryzyko zgonu na skutek chorób serca, o 25% mniejsze ryzyko rozwoju raka piersi i o 19% mniejsze ryzyko zgonu na skutek raka płuc.
Z kolei Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) potwierdził zdrowotne korzyści picia kawy, stwierdzając, że spożycie do 400 mg kofeiny dziennie (co odpowiada około 4 filiżankom) nie wiąże się z żadnymi negatywnymi efektami zdrowotnymi u dorosłych osób.
Podsumowując, picie kawy jest zdrowe, o ile spożywamy jej umiarkowane ilości. Kawa jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych, a jej regularne spożywanie może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Najważniejsze jest jednak, aby traktować ją nie jako lekarstwo, ale jako część zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia.